Cukorbetegség és az omega 3 jelentősége.

Cukorbetegség és az omega 3 jelentősége. 

Egy friss kutatás eredményei szerint a halolaj tartalmú étrend kiegészítők csökkenthetik a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism szaklapban publikálásra kerülő kutatásukban a Harvard Egyetem szakértői kimutatták, hogy az omega-3 zsírsavakat tartalmazó étrendkiegészítő megnöveli az adiponektin hormon szintjét, ami az inzulinérzékenységgel függ össze. E hormon magasabb vérszintjét más kutatások a szívbetegség alacsonyabb kockázatával is összefüggésbe hozták.

A Harvard orvosi karának kutatócsoportja Jason Wu vezetésével tizennégy randomizált, placebo kontrollált klinikai kísérlet metaelemzését végezte el. A kísérletek eredményeinek vizsgálata azt mutatta, hogy a halolaj tartalmú étrend kiegészítők mérsékelten megnövelik az adiponektin vérszintjét az emberekben. A metaelemzés során összesen 682 halolajat fogyasztó, és 641 placebót, például napraforgóolajat vagy olívaolajat fogyasztó résztvevő adatait vizsgálták. A halolajjal kezelt személyekben az adiponektin vérszintje 0,37 mikrogramm/milliliterrel emelkedett. Ez a hormon jótékony hatást gyakorol az anyagcserét, például a vércukor szabályozást és a gyulladást befolyásoló folyamatokra.

Mivel a halolaj hatása jelentős eltérést mutatott az egyes emberekben a vizsgált kutatásokban, a szakértők szerint ez arra enged következtetni, hogy az omega-3 zsírsavak bizonyos embercsoportokban erőteljesebb hatást fejthet ki. Éppen ezért azt javasolják, hogy további kutatásokkal kell meghatározni, mely személyek esetében a legelőnyösebb a halolajtartalmú étrendkiegészítő szedése.

„Bár az adiponektin magasabb vérszintje a diabétesz és koszorúér-betegség alacsonyabb kockázatával hozható összefüggésbe, az egyelőre nem egyértelmű, hogy a halolaj valóban befolyásolja-e a vércukor anyagcseréjét és a 2-es típusú diabétesz kialakulását” – összegezte az eredményeket Wu. „Az viszont eredményeink alapján kijelenthető, hogy a halolaj fogyasztása mérsékelten megnövelheti az adiponektin vérszintjét, ami jótékony hatást gyakorolhat a vércukorszabályozásra és a zsírsejtek anyagcseréjére.”

Az omega-3 és az eszkimók

A híresen egészséges és jó fizikumú eszkimókkal kapcsolatban számos tudományos vizsgálatot végeztek. Mert bár azt hihetnénk, hogy ők sovány és izmos emberek, ugyanúgy előfordulnak ennél a népcsoportnál is túlsúlyosak. A különbség viszont az, hogy a túlsúlyos eszkimók lényegesen egészségesebbek, mint a hasonló tömeggel bíró átlagos amerikai vagy európai emberek.

Ha az európai vagy az amerikai statisztikákat tanulmányozzuk, az elhízott emberek jelentős százaléka cukorbeteg. Az eszkimóknál azonban ez nincs így.

Egy 2011-es vizsgálat alapján Délnyugat-Alaszkában 330 személy adatait elemezték ki, akiknek 70 százaléka túlsúlyos vagy elhízott volt. Amint azt várták, azokban, akikben alacsony volt a DHA és az EPA szintje és emellett kövérek voltak, a vér triglicerid- és C-reaktív protein (CRP) koncentrációja magas volt (a C-reaktív protein a szervezet általános gyulladásos állapotának jelzője). Ismert, hogy a magas triglicerid és CRP szint növeli a szívbetegség, és feltehetően a cukorbetegség kockázatát. Ezek az eredmények hasonlók voltak ahhoz, amit az USA többi államában szoktak találni azokban, akikben alacsony a DHA és az EPA szint. Az azonban új eredmény volthogy magas omega-3 zsírsav szint mellett a kövérség nem járt együtt ezekkel a kockázati tényezőkkel.

Összegezve arra a következtetésre jutottak, hogy a nagy mennyiségű zsíros, omega-3 zsírsavban gazdag halak fogyasztása bizonyos mértékig védőszerepet tölt be a 2-es típusú cukorbetegséggel és a kövérség más káros hatásaival szemben.

Persze nem költözhet mindenki Alaszkába vagy a sarkkörre. Itt Közép-Európában nehéz minden nap zsíros hideg vízi tengeri halat enni. Ha a hiányzó tápanyagokat szeretnénk pótolni, étrend-kiegészítőket kell fogyasztanunk. Van egy  omega 3 halolaj kapszula ami Stewe Awards díjat nyert Amerikában. Bátran bízhatunk a minőségükben.

Leave a Reply